Viso rezultatų:
Rodyti visus rezultatus
Lt En
Utenos apylinkės teismas
lt
En

NAUJIENOS

Teismų 100-mečiui paminėti – šventinė renginių savaitė Lietuvos teismuose!

Teismų 100-mečiui paminėti – šventinė renginių savaitė Lietuvos teismuose!
2018-12-04

2018 metais minime Lietuvos teismų savarankiškumo atgavimo 100-metį. Šią progą žymi gruodžio 15 d., kuomet 1918 m. Teisingumo ministras Petras Leonas paskelbė įsakymą dėl Lietuvos teismų steigimo. Šį jubiliejų Lietuvos teismai šalies gyventojus kviečia švęsti kartu, gruodžio 10–13 dienomis visuomenei pristatydami dešimtis ekskursijų, viešų paskaitų bei parodų visoje Lietuvoje.

Gruodžio 10 d. (pirmadienį)

Vilniuje į paskaitas kviečia Vilniaus miesto apylinkės teismas. 10–12 val. šiame teisme Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjas prof. Aurelijus Gutauskas kalbės apie teisėjų etikos aktualijas ir gaires, padedančias nepasiklysti teisėjų drausminės atsakomybės labirintuose. 13–14 val. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atstovė Rima Mačiūnienė skaitys paskaitą tema „Naujieji narkotikai: tendencijos ir problemos“.

Šiauliuose Šiaulių apylinkės teismas 15 val. kviečia į renginį senjorams „Teismas iš arti. Baudžiamosios bylos inscenizacija“. Susitikime dalyvaus Šiaulių apylinkės teismo pirmininko pavaduotojas Audrius Sadauskas.

Gruodžio 11 d. (antradienį)

Reikšmingas sukaktis žymės Atvirų durų dienos renginiai daugiau kaip dešimtyje Lietuvos teismų Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Tauragėje, Telšiuose, Utenoje ir kt. miestuose. Visus renginių laikus galite sužinoti čia.

Šią dieną  edukacinė programa lankytojų lauks ir Nacionalinėje teismų administracijoje (Vilniuje) įsikūrusioje istorinėje teismų ekspozicijoje:

12.00 ir 15.00 val. vyksiančių ekskursijų metu bus galima išvysti unikalių teismų istorijos eksponatų, pasigaminti kaizerinės Vokietijos okupacijos laikų pasą su tikru savo piršto antspaudu ir pasimatuoti teisėjo, prokuroro bei advokato mantijas. Ekskursijų trukmė – 1 val.

11.00 – 12.00 val. vyks parodomoji moksleivių mediacija, kurios metu moksleiviai turės išskirtinę galimybę susipažinti su taikiu ginčų sprendimo būdu – mediacija.

Vienoje iš Vilniaus mokyklų kilo konfliktas – rašant kontrolinį darbą, mergina paprašė bendraklasio pagalbos, tačiau tokiu būdu abu moksleiviai nusižengė taisyklėms ir gavo po dvejetą. Iškilusį konfliktą mokytoja pasiūlo išspręsti taikiai, pasitelkiant į pagalbą nešališką tarpininką mediatorių.

Parodomojoje mediacijoje dalyvaus patys moksleiviai – 9-12 klasių bendraamžių konfliktų mediatoriai iš Vilniaus Simono Konarskio mokyklos ir Vilniaus Jono Pauliaus II gimnazijos. Plačiau apie mediaciją papasakos ir susirinkusiųjų klausimus atsakys profesionali teismo mediatorė,  mokyklinės ir bendraamžių konfliktų mediacijos centro prie Vilniaus S. Konarskio mokyklos vadovė Jolanta Tupko-Mazur.

14–15 val. Lietuvos teismo ekspertizės centro atstovai kvies pasidomėti, ką iš tikrųjų veikia teismo ekspertai už laboratorijų ribų ir kaip tai keičia mūsų kasdienius gyvenimus.

Gruodžio 12 d. (trečiadienį)

Vilniuje lankytojus priims Vilniaus miesto apylinkės teismas. 10.00 val. Vilniaus universiteto docentė dr. V. Vėbraitė skaitys paskaitą apie teisininko profesiją.

Šiauliuose Šiaulių apylinkės teisme 13.00 val. vyks renginys, skirtas mokiniams „Teisėjo ir psichologo darbas teisme“, kuriame dalyvaus Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmų teisėja Vida Žostautienė ir psichologė Vaida Šarauskienė.

15.00 val. Šiaulių apylinkės teismas šiauliečius į susitikimą kvies Kunigaikščio Vaidoto mechanizuotojo pėstininkų bataliono vadas plk. ltn. Eugenijus  Lastauskas, kalbėsiantis apie Nacionalines grėsmes pokyčius Lietuvoje 2014–2018 m.  

Gruodžio 13 d. (ketvirtadienį)

Vilniuje šventinę savaitę vainikuos Lietuvos teismų dienos renginys Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje.

15.10 val. bus atidaryta Ramūno Danisevičiaus fotografijų paroda „Teisingumo namai“. Renginio metu (15.20 – 16.20 val.) taip pat įvyks geriausių ir kūrybiškiausių video klipų „Lietuvos teismams – 100“ peržiūra bei jų autorių apdovanojimai, o nuo 16.20 val. – virtualus žaidimas „Teismų istorijos detektyvai“! 

Į gausią šventinės savaitės renginių paletę taip pat įsipins 10 val. Vilniaus miesto apylinkės teisme vyksianti prof. Liudo Mažylio paskaita „Vasario 16-osios aktas kaip politinis ir teisinis dokumentas“.

***

Apie Lietuvos teismų dieną – gruodžio 15-ąją

1918 metais, kai Lietuvos Taryba Vasario 16-ąją paskelbė Lietuvos Nepriklausomos Valstybės atkūrimą, pirmasis Nepriklausomos Lietuvos teisingumo ministras profesorius Petras Leonas išleistu įstatymu įsteigė Nepriklausomos Lietuvos teismus ir gruodžio 15 d. paskelbė Lietuvos teismų diena. Lietuvos teismuose ši diena kasmet buvo minima 1918–1940 m.   

2016 m. pritarus Seimui, gruodžio 15-oji paskelbta atmintina – Lietuvos teismų – diena. 

Informacija atnaujinta 2018-12-04 10:55:16